Aarhus Olympic Week 2020

W dniach 4 – 6.09.2020 mieliśmy okazję wystartować w regatach Aarhus Olympic Week.

Trzy dni ścigania, aż jedenaście rozegranych wyścigów. Na starcie stanęło 25 załóg. Jest to nasz pierwszy międzynarodowy wyjazd po okresie lock-down’u spowodowanego pandemią. Cieszymy się z możliwości ścigania z mocnymi zespołami z Europy. Flota składała się z wielu doświadczonych załóg, wśród nich byli medaliści Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw świata i Europy.

Jadąc do Aarhus wiedzieliśmy, że należy spodziewać się zmiennych warunków. W czasie treningów jak i samych regat doświadczyliśmy zmian w sile wiatru od 5 do 28 węzłów. I to wszystko zdarzało się nawet w trakcie jednego wyścigu. Czasem wiatr schodził szeroko od miasta, a innym razem zupełnie z drugiej strony od lasu. Są to trudne warunki, w których całkiem skutecznie znajdowaliśmy optymalną drogę na trasie.

Regaty zakończyliśmy na drugim miejscu tracąc trzy punkty do zwycięskiej załogi z Austrii. Na najniższym stopniu podium stanęli nasi koledzy z 49er Team Polska Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki. Cieszymy się również z dobrego występu naszych koleżanek. Ola i Kinga wywalczyły drugie miejsce w klasie 49erFX.

Już we wtorek 8 września przejedziemy do Niemiec, by przygotować się do startu w Kieler Woche. Wyścigi zaplanowane są w dniach 10 – 13 września. Tegoroczny limit załóg wynosi jedynie 60 załóg. Ta ograniczona liczba spowodowana jest pandemią. Przypomnijmy, że w poprzednich latach we flocie 49er’a mogliśmy podziwiać aż 90 jednostek.

Po regatach w Kilonii przyjdzie czas na krótki odpoczynek, by złapać oddech przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy, które rozegrane zostaną na jeziorze Attersee w Austrii w dniach 28.09 – 04.10.2020. Dotychczas zgłosiło się 68 załóg.

Link do wyników regat w Danii: bit.ly/3he9Hqp