Australia MŚ 2020

W dniach 10 – 15 lutego rozegrane zostały mistrzostwa świata 49er, 49erFX oraz Nacra17. Gospodarzem wydarzenia był Royal Geelong Yacht Club w Australii. Akwenem rozgrywania wyścigów Zatoka Corio będąca częścią Port Phillip Bay.

Rywalizację zakończyliśmy na siedemnastym miejscu. W przeciągu sześciu dni komisja przeprowadziła trzynaście z zaplanowanych dziewiętnastu wyścigów. Aż dwa dni spędziliśmy na brzegu ze względu na niesprzyjające warunki panujące na akwenie. Pierwszego dnia doświadczaliśmy sztormu, natomiast czwartego dnia przechodziły intensywne burze z piorunami.

Przez kwalifikacje przeszliśmy bardzo dobrze. Były to dwa dni ze słabszym wiatrem, gdzie czuliśmy się komfortowo z posiadaną prędkością. Przez kolejne dni finałowe odczuwaliśmy pewien niedosyt, gdyż prędkość w silniejszym wietrze nie była optymalna. Jak wiemy, sprzymierzeńcem dobrej taktyki jest właśnie prędkość. Zabrakło nam odrobinę czasu na sprawdzenie zestawu w każdych warunkach. Przypomnijmy, że na kilka dni przed głównymi zawodami startowaliśmy w Mistrzostwach Oceanii. Już w drugim wyścigu doszło do złamania naszego regatowego masztu. Przy tym zdarzeniu porwaliśmy główny żagiel. Na szczęście na miejscu mieliśmy możliwość zakupu nowego masztu i grota.

Mistrzami świata, po raz szósty, została załoga z Nowej Zelandii: Peter Burling & Blair Tuke. Drugie miejsce wywalczyli Hiszpanie Diego Botin & Iago Lopez Marra, natomiast na najniższym stopniu podium stanęli Niemcy Erik Heil & Thomas Ploessel.

Z Australii wracamy z kolejnym bagażem doświadczeń i pewnymi wnioskami odnośnie rytmu przygotowań. Przed nami odrobina czasu, by się zregenerować. W przeciągu niespełna trzech miesięcy wystartowaliśmy w dwóch imprezach o Mistrzostwo Oceanii oraz w dwóch Mistrzostwach świata. Był to bardzo intensywny czas.

Cieszymy się, z wywalczonych w grudniu, nominacji olimpijskich w klasach 49er oraz 49erFX. Dzięki temu możemy, w swoim rytmie oraz bez dodatkowej presji przygotowywać się do zbliżających się Igrzysk Olimpijskich Tokyo2020. Cały zespół 49er Team Polska, przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim, pracuje na to, by najlepsza załoga z kraju poleciała do Japonii w optymalnej dyspozycji. O tym, kto wystartuje w regatach olimpijskich zadecyduje sztab PZŻ. Ostatnim sprawdzianem będą regaty Pucharu Świata, które odbędą się w połowie czerwca na akwenie olimpijskim.

Przed nami cykl europejski. Na początku marca ruszamy na Majorkę, by przygotować się regat o Puchar Księżniczki Sofii. Następnie Puchar Europy w Hyeres, a następnie Mistrzostwa Europy nad jeziorem Garda we Włoszech (12 – 17 maja 2020). Zwieńczeniem tego cyklu będą regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, w dniach 21-24 maja w Krynicy Morskiej

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają program naszych przygotowań. Dziękujemy Ministerstwu Sportu i Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu. Grupie LOTOS dziękujemy za możliwość uczestniczenia w programie „Nadzieje Olimpijskie”. Z dumą reprezentujemy barwy klubowe KS AZS AWFiS Gdańsk. Dziękujemy Miastu Gdańsk za wieloletnie zaufanie i dostrzeganie piękna dyscypliny. Oraz dziękujemy firmom: Sailovnia Sklep Żeglarski, Harken Polska, Robline, Zhik oraz Mój Optyk za nieustanne wsparcie techniczne i logistyczne.

Szczegółowe wyniki z Australii : 49er.org/event/2020-world-championship/

fot. Sailing Energy www.sailingenergy.com/