Brązowy medal Ready Steady Tokyo

Regaty określane są sprawdzianem przedolimpijskim. Format wyścigów jest bardzo zbliżony do tego ostatecznego. W klasie 49er w test event udział wzięło 21 załóg. W regatach olimpijskich będzie to 19 państw z całego świata. Za nami 5 dni ścigania. Rozegranych zostało 12 wyścigów floty oraz Wyścig Medalowy (podwójnie punktowany). Regaty kończymy na najniższym stopniu podium za załogami z Nowej Zelandii oraz Wielkiej Brytanii.

Jesteśmy zadowoleni z możliwość startu na Zatoce Sagami u wybrzeży Japonii. Jest to akwen, na którym musimy pracować, by poznawać jego specyfikę. W przeciągu kilkunastu dni doświadczyliśmy zróżnicowanych warunków. Gdy tylko przylecieliśmy zaczęliśmy treningi od żeglowania na dwumetrowej fali przy wietrze dochodzącym do 20 węzłów. Na rozgrzewkę były to wymagające warunki. Zdarzyły się również dni, gdzie wiatr schodził z klifów, a fala dochodziła z oceanu. Ciężko to sobie wyobrazić, ale żeglowanie w tych warunkach wymaga ogromnej koncentracji i dobrego czucia. Zatoka Sagami to również prądy, które rozkładają się nieregularnie. Sztab Polskiego Związku Żeglarskiego pracuje intensywnie, by stworzyć modele pozwalające przewidzieć kierunek, siłę i charakterystykę płynącej wody. W trakcie regat bazowaliśmy na pomiarach przygotowanych przez Trenera Pawła Kacprowskiego oraz trenerów z innych tras.

Przed nami chwila odpoczynku, by zregenerować siły przed kolejnym startem. 27 sierpnia rozpoczniemy wyścigi regat zaliczanych do Pucharu Świata cyklu 2019 – 2020. Będzie to pierwszy przystanek tej edycji. Ciekawostką jest to, że finał zaplanowany jest również w Enoshimie, na czerwiec 2020. W test evencie startowało 21 załóg, natomiast w Pucharze Świata flota będzie liczyć 38 ekip. Wśród nich aż trzy będą z Polski. 49er Team Polska w pełnym składzie. Dominik i Szymon, nasza załoga oraz nasi młodsi koledzy, Mikołaj Staniul z Jakubem Sztorchem.

Składamy ogromne gratulacje dla naszego klubowego kolegi Piotra Myszki. Walcząc do samej mety zapewnił sobie brązowy medal w windsurfingowej klasie RS:X. Natomiast w dniu dzisiejszym o podium powalczą Agnieszka Skrzypulec i Jola Ogar.

fot. Sailing Energy / World Sailing
sailingenergy.photoshelter.com/gallery/49er/G0000tBpFYYyuYBI/C0000g83gdbwWHoY