Kieler Woche 2019, drugie miejsce w Pucharze Europy

W dniach 26 – 30 czerwca rywalizowaliśmy na Zatoce Kilońskiej u wybrzeży Niemiec w jubileuszowych 125 regatach Kieler Woche. Wywalczyliśmy drugie miejsce w bardzo mocnej, światowej stawce. Regaty wygrali Nowozelandczycy Logan Dunningbeck & Oscar Gunn, natomiast tuż za nami uplasowali się Brytyjczycy James Peters & Finn Sterritt.

Pięć dni ścigania. Stawka blisko dziewięćdziesięciu załóg z całego świata. Na starcie zjawili się Mistrzowie Olimpijscy z RIO – załoga NZL Peter Burling & Blair Tuke. Obecni byli Wicemistrzowie Świata i Europy Peters & Sterritt, Mistrzowie Świata z Chorwacji oraz wiele innych topowych załóg. Nasze żeglowanie od początku do końca było równe i regularne. Po sześciu wyścigach eliminacyjnych zajmowaliśmy ósme miejsce. Pierwszej rundzie regat towarzyszył porywisty wiatr o sile przekraczającej 16 węzłów,a nierzadko nawet dochodzący do 22 węzłów. Finały natomiast rozegrane zostały o nietypowych godzinach. W piątek wyścigi rozpoczęliśmy dopiero około godziny 18:30. W ciągu dnia wiatr był niestabilny i za słaby, by rozegrać sprawiedliwe wyścigi. Gdy słońce było już nisko, bryza straciła na sile i wrócił wiatr od brzegu. Taki szkwalisty, schodzący od zabudowań, ciężki do odczytania. Po raz kolejny poradziliśmy sobie bardzo dobrze, awansowaliśmy na czwartą pozycję. A na brzeg wróciliśmy o 21:30

Drugi dzień finałów to jeden poranny wyścig, który dojechaliśmy na trzecim miejscu, prowadząc go w znacznej części. Następnie oczekiwaliśmy na brzegu na wiatr. O 17:45 komisja „odstrzeliła” wszystkich do domu. Tego dnia bryza się nie zbudowała i nie było warunków do rozegrania kolejnych wyścigów finałowych. Niedziela – ostatni dzień regat, to rywalizacja o medale. Do Wyścigu Medalowego weszliśmy z pozycji lidera. Mieliśmy jeden punkt przewagi nad NZL 7 (Dunningbeck & Gunn) oraz nieznaczną przewagę nad resztą stawki. Tego dnia o medale walczyły załogi od miejsca 1 do 9. Tak ciasno układały się punkty. Linię mety przecięliśmy jako piąta załoga, co ostatecznie zapewniło nam srebrny medal. Pierwsi na mecie byli Brytyjczycy, dzięki temu awansowali z piątej na trzecią pozycję. Drudzy dojechali Nowozelandczycy, tym samym wygrali regaty.

Dziękujemy instytucjom, które nas wspierają w przygotowaniach do najważniejszych startów. Są wśród nich Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Żeglarski, Miasto Gdańsk, GRUPA LOTOS, Sailovnia – sklep żeglarski, Harken Polska, Robline, ZHIK oraz salon optyczny Mój Optyk.