Mistrzostwa Oceanii, Australia – Geelong 2020

Już blisko od miesiąca mamy rok 2020. Natomiast blisko od dwóch tygodni jesteśmy w Australii, gdzie przygotowujemy się do Mistrzostw Świata w olimpijskiej klasie 49er. Regaty mistrzowskie odbędą się w dniach 9 – 15 lutego 2020. Gospodarzem wydarzenia będzie Royal Geelong Yacht Club. Lecz zanim rozpocznie się walka o to, która załoga jest najlepsza na świecie, będziemy mieli okazję ścigać się w regatach o Mistrzostwo Oceanii. A te regaty ruszą już jutro 31 stycznia i potrwają do 3 lutego.

Przed nami cztery dni ścigania. Na starcie staną wszystkie załogi przygotowujące się do mistrzostw świata. Załogi z Australii powalczą między sobą o miejsce do Tokyo. Dla Australii i Oceanii są to kwalifikacje kontynentalne. Konkurenci z Nowej Zelandii mają zapewnione miejsce na regaty olimpijskie wobec czego zawodnicy z krainy kangurów będą musieli wyłonić między sobą najlepszą załogę. Dla nas te regaty będą dobrym sprawdzianem i możliwością porównania się z innymi załogami. Przez ostatnie dni szukaliśmy prędkości na nowym zestawie. Jesteśmy przekonani, że idziemy w dobrym kierunku. Dzięki współpracy z załogami Dominik Buksak & Szymon Wierzbicki oraz Mikołaj Staniul & Kuba Sztorch możemy testować różne warianty ustawień. Wspólne treningi, wspólne dążenie do sportowego sukcesu, to przyświeca zespołowi trenerskiemu. Paweł Kacprowski i Przemek Filipowicz czuwają nad przygotowaniami naszej klasy 49er. Natomiast Tomasz Stańczyk prowadzi żeńską załogę 49erFX Olę Melzacką & Kingę Łobodę.

Organizatorzy zaplanowali rozegranie dwunastu wyścigów. Każdego dnia trzy biegi dla każdej floty. Klasa 49er podzielona została na trzy grupy kwalifikacyjne: żółtą, niebieską i czerwoną. Po zaplanowanych sześciu wyścigach przejdziemy do finałów. W grupie Złotej znajdzie się najlepszych 25 ze startujących 71 załóg.

Dotychczas spotkaliśmy się z bardzo zróżnicowanymi warunkami atmosferycznymi. Zdarzyły się dwa dni sztormowe, gdy nie mieliśmy możliwości żeglować. Były dni słabego oraz średniego wiatru. Przeważnie w ciągu dnia przychodzi bryza z oceanu – z kierunku południowego. W dniu dzisiejszym, do południa temperatura w cieniu dochodziła do 30st Celsjusza. Natomiast, gdy ruszył wiatr z północy – mieliśmy wrażenie jakby ktoś otworzył drzwi piekarnika. Temperatura momentalnie podskoczyła do 40 st C. Podobnych warunków spodziewamy się pierwszego dnia ścigania. Więc kolejnym elementem na wodzie, z którym będziemy musieli się zmierzyć, to będzie temat chłodzenia.

Link do wyników: 49er.org/event/2020-oceania-championship/#49erresults