Mistrzostwa Świata 2018, Aarhus – Dania

Gospodarzem tegorocznych Mistrzostw Świata klas olimpijskich jest duńskie Aarhus. Organizatorem Mistrzostw Świata jest międzynarodowa federacja żeglarska World Sailing. W porcie możemy spotkać żeglarzy z całego świata, ze wszystkich klas ujętych w programie Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Regaty te są pierwszą okazją, by walczyć o nominację olimpijską dla kraju. W przypadku klasy 49er przyznanych zostanie 8 miejsc (spośród 19 zaplanowanych). Przypomnijmy, że cztery lata temu, w Santander do zgarnięcia było 9 miejsc (11 miejsce zapewniało prawo startu w Rio de Janeiro). Jak będzie w tym roku? Okaże się to już 11 sierpnia, po rozegraniu zaplanowanych 15 wyścigów.

W klasie 49er zgłosiło się 89 załóg. Co zapewnia podział na trzy grupy eliminacyjne, a także trzy grupy finałowe. W tym roku grupa Złota będzie liczyła tyle samo łódek co kolejne grupy (dotychczas praktykowano kwalifikacje do finałów dla 25 załóg). Po rozegraniu 8 wyścigów kwalifikacyjnych oraz 6 wyścigów finałowych, wyłonionych zostanie 10 załóg, które powalczą o czołowe miejsca w Wyścigu Medalowym ( 1 wyścig, podwójnie punktowany). Wśród zgłoszonych są prawie wszyscy, którzy poważnie myślą o starcie w Tokio. Tak naprawdę brakuje jedynie załogi z Nowej Zelandii. Mistrzowie Olimpijscy odpoczywają jeszcze po trudach wyścigu Volvo Ocean Race, ale już zapowiedzieli powrót do floty 49er.

Widać, że miasto Aarhus przyłożyło wszelkich starań, by stworzyć wspaniały festiwal żeglarski. Na każdym kroku można napotkać wolontariuszy i osoby skore do pomocy. Natomiast World Sailing zadbał o przekaz informacji. Jako kibice, możecie spodziewać się transmisji na żywo, licznych publikacji prasowych oraz wspaniałych zdjęć. Zachęcamy Was do śledzenia kanału Polskiego Związku Żeglarskiego ( www.facebook.com/polsailing/ ), który możliwie na bieżąco publikuje postępy polskich zawodników. Dodajmy, że aż 38 zawodniczek i zawodników powalczy w Aarhus o nominacje olimpijskie dla Polski.

Strona regat: aarhus2018.sailing.org/
Strona SAP (wyniki, tracking) : bit.ly/2Kpvivt

Plan regat klasy 49er :

*Eliminacje – 8 wyścigów *
4 sierpnia – 3 wyścigi
5 sierpnia – 2 wyścigi
6 sierpnia – 3 wyścigi
7 sierpnia – dzień rezerwowy
*Finały – 6 wyścigów, podział na grupy Złotą / Srebrną / Brązową , *
8 sierpnia – 3 wyścigi
9 sierpnia – 3 wyścigi
10 sierpnia – dzień rezerwowy
*Medal Race – 1 wyścig podwójnie puntkowany dla najlepszych 10 załóg *
11 sierpnia o godzinie 14:07 (czasu lokalnego UTC + 2)
12 sierpnia – dzień rezerwowy

*Wyścigi transmitowane: *
8 sierpnia Trasmisja TV + LiveTracking z trasy Stadium
Godzina 14:30 3 wyścigi grupa Złota
Link do transmisji : bit.ly/2vAds3D

9 sierpnia Live Tracking z trasy Charlie
Godzina 12:00 3 wyścigi grupa Złota

Wyścig Medalowy Transmisja TV z trasy Stadium
Godzina 14:07 1 wyścig podwójnie punktowany
Link do transmisji: bit.ly/2AEm3HZ