Mistrzostwa świata 49er. Auckland 2019

W dniach od 3 do 8 grudnia rozegrane zostaną wyścigi żeglarskich mistrzostw świata w olimpijskich klasach 49er, 49erFX oraz Nacra17. Przez 6 dni organizatorzy planują rozegrać aż dziewiętnaście wyścigów. Kwalifikacje składać się będą z 10 startów, następnie faza finałowa to 8 wyścigów. Tradycyjnie o klasyfikacji końcowej zadecyduje Wyścig Medalowy (podwójnie punktowany, dla najlepszych dziesięciu załóg wyłonionych z finałów).

W Auckland jesteśmy po raz pierwszy. Dlatego zaplanowaliśmy odpowiednio długi czas przygotowawczy. Od naszego przylotu do pierwszego startu upłynął prawie miesiąc. Był to czas poświęcony na zapoznanie się ze specyfiką akwenu, pracą nad prędkością łodzi oraz doborem żagli. Wystartowaliśmy również w Mistrzostwach Oceanii zajmując 14 pozycję w stawce, która stanie obok nas na starcie w walce o czempionat.

Zatoka Hauraki jest wymagającym akwenem, gdzie występuje silny prąd dochodzący do 30 metrów na minutę. Brzeg jest zróżnicowany, co ma wpływ na rozłożenie wiatru. W zależności od kierunku wiatru organizatorzy skierują nas na trasy na oceanie lub rozegrają wyścigi „wewnątrz”. Zgodnie z instrukcją żeglugi jest aż dziesięć tras do wyboru. Każdego dnia wykorzystywane będą maksymalnie cztery.

Przypomnijmy, że zbliżające się mistrzostwa dają możliwość zdobycia czterech kwalifikacji olimpijskich na Igrzyska Tokyo2020. Państwa, które już wywalczyły kwalifikacje: Japonia (jako gospodarz), Chorwacja, Dania, Francja, Niemcy, Nowa Zelandia, Portugalia, Szwajcaria, Wielka Brytania. W klasie 49er, w regatach olimpijskich w Tokyo2020 wystartuje 19 państw.

W skład reprezentacji wchodzi jedna żeńska załoga: Ola Melzacka z Kingą Łobodą. Dziewczyny przygotowują się pod okiem trenera Tomasza Stańczyka. Skład 49er Team Polska to dwie załogi: Dominik Buksak z Szymonem Wierzbickim oraz Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim. Nad naszymi przygotowaniami czuwa trener Paweł Kacprowski. W sztabie są z nami Karol Jabłoński, Mike Broughton oraz fizjoterapeuta z kliniki Rehasport Mateusz Potoczny. Kompleksowa opieka zespołu wsparcia zapewnia nam komfortowe warunki pracy.

Rywalizacja w tak pięknym miejscu z pewnością przyniesie nam Emocje do Pełna !