Oceania Championship 2019

Za nami dwutygodniowy okres przygotowawczy pod kątem zbliżających się Mistrzostw Świata. Zaznaliśmy wiosennej, niżowej pogody, która codziennie niosła ze sobą silny wiatr, przeważający z kierunku południowo – zachodniego. Czas poświęciliśmy na sprawdzenie nowych żagli, masztu oraz zweryfikowanie ustawień, które już częściowo wypracowaliśmy w Japonii. Akwen zatoki Hauraki jest bardzo zróżnicowany. Bliskość dużego miasta, wysokich wzniesień oraz urozmaiconego ukształtowania terenu sprawia, że wiatr przechodząc przez ląd jest zmienny w swojej sile i kierunku.

W poniedziałek 25 listopada zaczniemy ściganie w regatach Oceania Championship. Będą to mistrzostwa, w których wystartuje większość załóg zgłoszonych do Mistrzostw Świata. (Przypomnijmy, że wyścigi czempionatu rozegrane zostaną w dniach 3 – 8 grudnia 2019 roku.) Gospodarzem obu imprez jest Akarana Yacht Club. Baza z przygotowaną infrastrukturą, by gościć żeglarzy z całego świata. Na liście zgłoszonych znajdziemy najmocniejsze załogi z floty 49er’a. Wiemy, że zabraknie jedynie Chorwatów. Młodszy z braci Fantela (załogant) uległ pewnemu wypadkowi na dużym jachcie, co wykluczyło załogę z rywalizacji u wybrzeży Auckland. Spośród zgłoszonych załóg warto wymienić wspomnieć Mistrzów Olimpijskich i Mistrzów Świata Peter’a Burling’a oraz Blair’a Tuke’a, którzy poza żeglowaniem w olimpijskiej klasie 49er, kilkukrotnie przelatywali (dosłownie) pomiędzy jachtami na nowym bolidzie Teamu New Zeland przygotowując się do regat o Puchar Ameryki (ale to przy okazji). Mistrzostwa Oceanii potrwają trzy dni. Zaplanowanych jest łącznie dziewięć wyścigów. Tym razem bez wyścigu medalowego. Dwa pierwsze dni to wyścigi kwalifikacyjne w grupach: żółtej, niebieskiej oraz czerwonej. Natomiast na środę zaplanowane są finały w grupach Złotej (25 najlepszych załóg), Srebrnej oraz Brązowej.

Nad naszymi przygotowaniami czuwa Paweł Kacprowski. Cieszymy się, że przylecieliśmy pełnym składem, we dwie załogi. Możliwość porównywania się prędkościowego z Dominikiem i Szymonem to wartościowa sprawa. Każdy trening ustalamy wspólnie na czym się koncentrujemy, w jakim kierunku idziemy. W składzie reprezentacji jest również załoga żeńska. W klasie 49er FX wystartują Ola Melzacka & Kinga Łoboda. Nad przygotowaniem dziewcząt czuwa trener Tomasz Stańczyk.

Link do strony regat: 49er.org/event/2019-oceania-championship/