Okres zimowy, treningi w Vilamoura Sailing

Za nami drugie zgrupowanie na południu Europy. A dokładniej w portugalskiej miejscowości Vilamoura. Gospodarzem naszych zgrupowań jest Marina Vilamoura. Musimy przyznać, że jest to miejsce przyjazne żeglarzom. Ale najważniejsze jest to, że akwen treningowy jest zróżnicowany.

Doświadczyliśmy dni z bardzo słabym wiatrem oraz z warunkami porządnego sztormowania. Co przy żeglowaniu na 49er’ze wiąże się z widowiskowymi lotami do wody. Wszyscy cali, sprzęt przetestowany wobec czego możemy wrócić na chwilę do Gdańska, by złapać oddech od treningów na wodzie.

Podczas pierwszego zgrupowania ( w grudniu ) wystartowaliśmy w regatach Portugal Grand Prix. Żeglując w czołówce od początku regat zakończyliśmy rywalizację na ostatnim miejscu podium. Były to dla nas regaty kontrolne, po dłuższej przerwie. Na starcie mogliśmy się sprawdzić z medalistami Mistrzostw Świata, Europy oraz Pucharów Świata. Było kilkanaście załóg ze światowej czołówki. Świetny czas, by pracować nad ustawieniami nowego sprzętu, prędkością oraz sytuacjami taktycznymi. Kolejną okazją do dobrego ścigania będzie druga odsłona Grand Prix (14 – 17 lutego).

Kolejną sprawą, która nas bardzo cieszy to fakt, że do naszych treningów dołączają młodsi koledzy. Mamy na myśli załogę Mikołaja Staniula i Kuby Sztorcha. Osiemnastolatkowie, którzy już kilka ładnych godzin na skiffie mają za sobą. Prezentują dobry poziom, a pod okiem Trenera Przemka Filipowicza robią szybkie postępy.

My wraz z załogą Dominika i Szymona, jako 49er Team Polska, realizujemy swój plan pod okiem Trenera Pawła Kacprowskiego. A teraz po pewnej przerwie mamy sytuację, gdzie czasem dołącza trzecia załoga. Cenne jest to, że na treningach mamy sytuacje, gdzie musimy uciekać oraz możemy gonić. To podnosi poziom całej grupy.

Przed nami długi sezon, a nasze priorytety są ustalone na Mistrzostwa Europy (Weymouth, Anglia 13-19.05.2019) oraz Mistrzostwa Świata (Auckland, Nowa Zelandia 30.11 – 8.12.2019).

Myślami łączymy się z Rodziną tragicznie zmarłego Prezydenta Pawła Adamowicza, oraz jako gdańszczanie z mieszkańcami naszego miasta Gdańsk.

Załoga Łukasz Przybytek & Paweł Kołodziński