Puchar Księżniczki Zofii, Majorka 2019

W dniach 29 marca do 6 kwietnia 2019 roku rozegrane zostały regaty o Puchar Księżniczki Zofii. Tegoroczna edycja była jubileuszową, pięćdziesiątą edycją organizowaną u wybrzeży Majorki. Dodajmy, że impreza ta jest zaliczana do cyklu Pucharu Europy.

W samej klasie 49er zgłoszonych było 108 załóg. Rozegrano dwanaście z zaplanowanych szesnastu wyścigów. Pierwszego dnia nie doszło do ścigania w klasie 49er. Wiatr, który pozwolił na rozegranie wyścigów pojawił się w zatoce dopiero o godzinie 15:30. Wobec czego komisja sędziowska zdecydowała się przeprowadzić trzy starty dla floty 49erFX, która od godziny 13:00 czekała na wodzie, na sprzyjające warunki. Natomiast start naszej klasy został odwołany w danym dniu.

Fakt, że w klasie 49er zgłoszonych zostało ponad sto załóg spowodował, że należało podzielić flotę na aż trzy grupy eliminacyjne. Faza wstępna, czyli eliminacje, liczyła sześć wyścigów. Do Złotej Grupy, złożonej z najlepszych dwudziestu pięciu załóg, weszliśmy z siódmej pozycji, notując miejsca 4, 7 , 9, 1 , 10, 3.

W fazie finałowej komisja sędziowska planowała rozegrać aż dziewięć wyścigów. Plan niestety uległ zmianie już pierwszego dnia regat, gdy nie odbyły się pierwsze trzy wyścigi. Finały, podobnie jak eliminacje liczyły sześć wyścigów. W tych wyścigach zanotowaliśmy miejsca 2, 6 , 17, 17, UFD, 15.

Zaplanowany na sobotę Wyścig Medalowy niestety nie odbył się ze względu na panujące warunki nautyczne na zatoce u wybrzeży Majorki. Blisko dwumetrowa fala oraz wiatr przekraczający dwadzieścia węzłów zatrzymał klasy 49er i 49er FX na brzegu. Zejście na wodę wiązałoby się z dużym ryzykiem, którego organizatorzy nie chcieli podejmować. Uważamy to za słuszną decyzję.

Z regat wracamy zadowoleni. Nasza współpraca na pokładzie oraz w zespole 49er Team Polska pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku. Wysokie lokaty obu seniorskich załóg potwierdzają przygotowanie do międzynarodowych startów.

Najbliższe plany startowe:
· Puchar Świata, Włochy – Genua, 14 – 21.04.2019
· Mistrzostwa Europy, Anglia – Weymouth, 5 – 12.05.2019
· Puchar Europy, Niemcy – Kiel, 25 – 30.06.2019

Chcielibyśmy podziękować instytucjom oraz Partnerom wspierającym nasze przygotowania do międzynarodowych startów. Wśród nich są:
Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Żeglarski, Grupa LOTOS
Miasto Gdańsk, Sklep Żeglarski SAILOVNIA

Oraz firmom specjalizujące się w produkcji i dystrybucji najlepszego osprzętu żeglarskiego: Harken Polska, Robline Ropes , ZHIK