Puchar Świata w Enoshimie kończymy na 12 miejscu

Za nami cztery dni rywalizacji w skrajnie różnych warunkach. Pierwszy dzień regat rozpoczęliśmy kilkugodzinnym oczekiwaniem na odpowiednie warunki atmosferyczne. Gdy wiatr już nadszedł komisja postanowiła rozgrywać równolegle konkurencje w dwóch klasach na jednej trasie. My startowaliśmy jako pierwsi, natomiast kilka minut po nas na trasę ruszały panie w klasie 49erFX. Jest to rzadko spotykana praktyka. Zdarza się, gdy organizatorzy spodziewają się, że w ciągu dnia warunki nie pozwolą rozegrać zaplanowanych wyścigów aż do wieczora. W tej sytuacji dla 49er odbyły się trzy słabo-wiatrowe wyścigi, a dla FX’a jedynie dwa.

Kolejny dzień spędziliśmy na brzegu. Komisja zdecydowała się wypuścić na wodę jedynie klasę FINN oraz RS:X. Deskarki żeglowały z przygodami, ale większość z nich ukończyła swoje wyścigi.

Czwartek i piątek będziemy wspominać jako wymagające dni. Fala momentami przekraczająca dwa metry, wiatr wiejący średnio z siłą 18 węzłów, a w szkwałach często ponad 22 węzły. Był to swoisty test dla żeglarek i żeglarzy rywalizujących na skiffach. Nasza prędkość na kursie z wiatrem była bardzo dobra. Co pozwalało nam w każdym wyścigu dojeżdżać do górnego znaku w ścisłej czołówce. Kursy pełne były „na przejechanie”. Na mecie meldowaliśmy się na bardzo wysokich pozycjach. Niestety w czwartkowym drugim wyścigu zaliczyliśmy falstart. Tym samym był wynik, który skutecznie odsunął nas od ścisłej czołówki.

Z Japonii wracamy z poczuciem dobrze przepracowanego okresu treningowego i startowego. Brązowy medal regat Ready Steady Tokyo oraz bardzo szybka żegluga w Pucharze Świata budują nasze przekonanie o sile naszego zespołu 49er Team Polska i skuteczności przygotowań do zbliżających się Mistrzostw Świata (Aukland, grudzień 2019).

W Gdańsku wylądujemy we wtorek wieczorem. A już w piątek staniemy na starcie Mistrzostw Polski klas olimpijskich. Zapraszamy serdecznie do Górek Zachodnich. Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańśk oraz AZS COSA Gdańsk oraz Miasto Gdańsk.

W sobotę o godzinie 6:30 czasu polskiego Dominik & Szymon wystartują w Wyścigu Medalowym. Zachęcamy do oglądania trasmisji na żywo: https://www.youtube.com/watch?v=XOPsr6uWWto&list=PL0yLg4wYxxpdzS5iKQ-J3YNBd2s-41h8Z&index=2

Szczegółowe wyniki regat: bit.ly/2HBdNJV

Zdjęcia autorstwa: Sailing Energy / World Sailing