Żeglarski Puchar Świata, Genua 2019

W dniach od piętnastego do dwudziestego kwietnia 2019 roku rozegrane zostały regaty o Puchar Świata, we włoskiej miejscowości Genua. Tegoroczna edycja była pierwszą edycją organizowaną u wybrzeży Ligurii. Dodajmy, że impreza ta jest zaliczana do cyklu Pucharu Świata 2018 – 2019.

Regaty zakończyliśmy na miejscu dwunastym. By wejść do Wyścigu Medalowego (TOP 10) zabrakło nam 4 punktów. W całych regatach, przez sześć dni rozegrano dziewięć wyścigów eliminacyjnych oraz jeden Medalowy. Pierwszego dnia, pierwszy wyścig rozegrano przy wietrze w szkwałach przekraczającym piętnaście węzłów. Wiatr wiejący od brzegu, zza wysokiej góry, spadał do zatoki w sposób nieprzewidywalny. Linię mety pierwszego wyścigu przecięliśmy na miejscu 10. Każdy kolejny start rozgrywany był w warunkach słabo wiatrowych, momentami bardzo słabo wiatrowych. Dwa dni z rzędu komisji regatowej udało się przeprowadzić jedynie jeden wyścig z planowanych ośmiu dla tras przewidzianych dla 49er i 49erFX. Faktycznie rywalizacja rozstrzygnęła się w czwartek i piątek, kiedy to przeprowadzonych zostało kolejno trzy oraz cztery wyścigi.

Metę wyścigów przecinaliśmy na różnych pozycjach. Do większości wyścigów mieliśmy bardzo dobre starty, z czego się cieszymy, gdyż to element, nad którym ostatnio dużo pracowaliśmy. Niestety kilkukrotnie źle odczytywaliśmy strony trasy i wiatr, który się po nich rozchodził. Wobec czego zaliczyliśmy trzy wyścigi poza dwudziestką. Reszta wyścigów to bardzo dobrze rozegrane sytuacje, dojazdy na metę w ścisłej czołówce i satysfakcja z dobrze wypracowanych pozycji.

Link do strony organizatora regat: wcsgenova.com/

Regaty w Genui były dla nas ostatnim startem przed zbliżającymi się mistrzostwami w Weymouth. W dniach 11 – 19 maja będziemy rywalizować w Mistrzostwach Europy klas 49er, 49erFX i Nacra17. Żeglować będziemy na akwenie regat olimpijskich Londyn 2012. Gospodarzem będzie Weymouth and Portland Sailing Academy, określany mianem Narodowego Centrum Żeglarstwa w Anglii. Miejsce stworzone do organizowania żeglarskich wydarzeń. Przekonaliśmy się o tym kilkukrotnie startując chociażby we wspomnianych Igrzyskach Olimpijskich czy Pucharach Świata. Jesteśmy już na miejscu, by przygotować sprzęt do startu oraz przypomnieć sobie akwen.

Najbliższe plany startowe:
· Mistrzostwa Europy, Anglia – Weymouth, 12-19.05.2019
· Puchar Europy, Niemcy – Kiel, 25 – 30.06.2019

Chcielibyśmy podziękować instytucjom oraz Partnerom wspierającym nasze przygotowania do międzynarodowych startów. Wśród nich są:
Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Żeglarski, Grupa LOTOS
Miasto Gdańsk, Sklep Żeglarski SAILOVNIA
Oraz firmom specjalizujące się w produkcji i dystrybucji najlepszego osprzętu żeglarskiego: Harken Polska, Robline Ropes , ZHIK